Owóż
jednym z głównych dobrodziejstw cnoty jest wzgarda śmierci: środek
który napełnia życie nasze błogim spokojem i daje mu czysty i
rozkoszny smak; bez którego zamiera wszelka inna rozkosz. Oto
dlaczego wszystkie szkoły spotykają się i zgadzają w tym punkcie
Owo tę śmierć, którą jedni nazywają rzeczą „ze straszliwych najstraszliwszą”, któż nie wie, że drudzy zowią ją „jedynym portem od cierpień życia, najwyższym dobrem natury, jedyną rękojmią naszej wolności, powszechnym i rychłym lekarstwem na wszystkie cierpienia”? I gdy jedni czekają jej drżący i przerażeni, drudzy znoszą ją łatwiej niż życie; (...)
Każdy powinien
rzec tak: „Będąc smagany
ambicją, chciwością, płochością, przesądami i nosząc wewnątrz
siebie tylu nieprzyjaciół życia, mam li się troszczyć o tumult
spraw tej ziemi?”.\
We wszystkich rzeczach ludzie chwytają się obcej pomocy, aby oszczędzić własnej, jedynie pewnej i mocnej, o ile się ktoś umie nią posługiwać. Każdy bieży kędyś na boki i ku przyszłości: ile że nikt nie dotarł do siebie.
Kto umiał nakreślić bieg własnego życia, dokazał o wiele więcej niż ten, który kreśli książki; kto umiał zdobyć sobie ład i spokój, lepiej żył niż ten, który zdobył królestwa i miasta. Wielkie i wspaniałe arcydzieło człowieka to żyć dorzecznie. Wszelkie inne rzeczy: panować, gromadzić skarby, budować, są jeno przydatkami i ozdóbkami co najwyżej.
Kishimi: Każdy z nas żyje zgodnie z jakimś celem. Tak mówi teleologia.
Kishimi : Rzeczy dzielimy na te, które potrafimy zmienić i na te których zmienić nie jesteśmy w stanie.(...) W tej sytuacji należy się skupić na tym co możemy zmienić, zamiast na tym na co wpływu nie mamy. To nazywam samoakceptacją. (....) Nie brakuje nam umiejętności. Po prostu brak nam odwagi. Wszystko sprowadza się do odwagi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz