Languages

niedziela, 18 kwietnia 2021

Wiara, nadzieja i miłość czy(li) poszukiwanie prawdy, optymizm i empatia - Emocja

Ohme: Pozytywne emocje w długofalowej perspektywie motywują do działania lepiej niż negatywne. (….) Jeśli motywacja przez krytykę, straszenie i racjonalną argumentację zadziała, to raczej na krótko. 

Jest pewna emocja, która utrudnia myślenie, pozbawia kreatywności, a nawet paraliżuje. To lęk, czyli strach, którego źródło jest ci nieznane. Jeśli się czegoś lękasz, to przede wszystkim zlokalizuj źródło niepokoju.  (…) Złość motywuje do interwencji, dodaje sił i odwagi, powoduje, że nie dopuszczasz, by ktoś cię skrzywdził. Jeśli nie umiesz jej kontrolować złość przemienia się we wściekłość, która jest ślepa, niszczy przedmioty i rani ludzi. (…) Złość pozbawiona ujścia rodzi frustrację. Ta jest dopiero niebezpieczna! Jak bezwonny gaz. Jest pasywna i niszczy człowieka, wpędzając go w marazm i zgorzknienie (depresję). (…) Smutek pojawia się wtedy, kiedy dzieje się coś złego, na co nie mamy wpływu. Odbiera energię, by zaniechać i tak już bezcelowej walki. (…) Wspominamy, stajemy się wrażliwi, kreatywni, skłonni do refleksji.

Michel de Monaigne pisze o smutku - Należę do najbardziej wolnych od tego uczucia i nie lubię go ani cenię, mimo iż świat jakby się zawziął, aby je obdarzać szczególną łaską; (…) Co do mnie, mało podlegam tym gwałtownym wzruszeniom (euforii, smutkowi, wstydowi - RM): mam odczucie z natury twarde, a umacniam je i krzepię jeszcze z każdym dniem przez zastanowienie.  

MdM: Waleczność ma swoje granice, jako i inne cnoty; te skoro przekroczyć, wstępuje się na drogę błędu: tak iż od waleczności można tu dojść do śmiałkostwa, uporu i szaleństwa

Mnogość ludzi, którzy przypiekani strachem powiesili się, utopili lub rzucili w przepaść, stanowi dowód, iż strach jest jeszcze dokuczliwszy i bardziej nieznośny od śmierci. (eskalacja strachu wyłączyła świadomość: strach - przerażenie - panka –histeria – desperacja – psychoza - amok)

Owóż jednym z głównych dobrodziejstw cnoty jest wzgarda śmierci: środek który napełnia życie nasze błogim spokojem i daje mu czysty i rozkoszny smak; bez którego zamiera wszelka inna rozkosz. Oto dlaczego wszystkie szkoły spotykają się i zgadzają w tym punkcie. A jakkolwiek wszystkie prowadzą nas równie zgodnie i ku temu, aby gardzić boleścią, ubóstwem i wszelką inną przygodą, jakiej życie ludzkie jest podległe.

Kontrolowanie emocji: pozbycie się negatywnego napięcia aplikując detoks za pomocą aktywności motorycznej; przekierowanie napięcia na coś co pozwoli zbagatelizować zagrożenie – coś pozytywnego w zdarzeniu; nie kontempluj bólu – nie koncentruj się na nim. (odsuń się od źródła tak jakby tył to ból fizyczny) On jest w głowie i można go rozproszyć innymi myślami czy przekierowaniem uwagi. 

Sokrates miał twarz zawsze jednaką, ale pogodną i roześmianą; 

Nie bój się myśleć emocjami, odczuciami, które pochodzą od intuicji, z ciała, z żołądka, z wnętrzności, a także z tymi, których pochodzenia nie potrafisz zlokalizować. To one powiedzą ci co robić. Czy trzeba się zbliżyć, czy lepiej się odsunąć, czy coś polubić czy nie; czy coś wybrać czy odrzucić. (…) Kiedy już przeczujesz co robić czas dopuścić do głosu intelekt i roztropność. To dzięki nim znajdziesz odpowiedź dlaczego,oraz jak to zrobić. (…) Kiedy już intelekt zracjonalizuje i zaplanuje działanie żeby to wszystko sfinalizować twój umysł zwróci się ponownie do emocji, aby dała energii. Bez zaangażowania emocjonalnego mielibyśmy tylko z pobożnymi życzeniami i jałowym działaniem. 

Ciągłe zastanawianie się nad tym, co czujemy i jakie są nasze nastroje, bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie.

  • Rozpoznanie uczucia. Każda emocja ma fizyczny wpływ, którego powinniśmy być świadomi. Może to być zmiana tętna, ucisk w żołądku itp.

  • Jaką odpowiedź tworzy to uczucie? Emocje mają funkcję adaptacyjną. Niektóre pobudzają nas do włożenia w działanie całej energii, jaką nam dają. Naszym zadaniem jest zidentyfikowanie energii stojącej za emocją. (Ale to dopiero po przeanalizowaniu)

  • Określenie głównej emocji. Każde odczucie, każdy stan psychiczny zaczyna się od pierwotnej emocji, którą możemy zidentyfikować, kiedy to się dzieje. Czy czujesz złość? A może smutek?

  • Jakie emocje kryją się za lub są połączone z emocjami pierwotnymi? Ten krok wymaga większej wnikliwości, delikatności i – przede wszystkim – odwagi. Czemu? Ponieważ akceptowanie negatywnych emocji nie jest łatwe. Za główną emocją może kryć się cały labirynt pełen ciemnych kątów, które będzie trzeba oświetlić. Czasami wraz za smutkiem pojawia się frustracja, gniew i rozczarowanie. Czasami, za gniewem stoi demon złożony ze straty lub niezaspokojonych oczekiwań.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz