Languages

czwartek, 6 maja 2021

Wytyczamy cel, ale to nasz mózg opracowuje strategię dotarcia do niego. Ważne jest abyśmy wiedzieli czego chcemy. Co jest dla nas najważniejsze?

Ani infra ani ultra dźwięki nie są słyszane ponieważ ich zakres nie byłby wyłowiony przez ludzkie ucho. Podobnie jest z pełną gamą fal kolorów. One również nie są widoczne przez ludzkie oko. A co z innymi bodźcami, które nie są w ogóle odbierane przez człowieka, o których człowiek w ogóle nie wie że istnieją, bo nie ma odpowiednich zmysłów aby móc je rejestrować? Człowiek nie posiada umiejętności do tego aby obserwować cały wszechświat i odbierać go za pomocą zmysłów których nie posiada. Otrzymał tyle zmysłów ile otrzymał, aby przetrwać na tym świecie.

Nie, nie tylko aby przetrwać. Ma możliwość za ich pomocą do przekroczenia swoich zmysłów. Nie musimy pewnych rzeczy wiedzieć aby żyć, ale możemy uświadomić sobie, że istnieje świat nam niedostępny. To ten, który przekracza nasze zmysły.
Twoje ciało potrafi doskonale radzić sobie w interakcji ze światem, choć nie wiesz, co ono robi, lub masz fałszywe informacje o rzeczywistości. Twój mózg może i ma bezpośrednie połączenie z twoim ciałem, ale wiedza, jaką ci na jego temat przekazuje wydaje się być równie zapośredniczona jak wiedza o świecie zewnętrznym. Mózg nie mówi ci, kiedy twoje ciało porusza się w kierunku odmiennym niż zamierzałeś. Może ci wmówić, że znajduje się ono w innym miejscu, niż naprawdę jest. Mózg mówi ci tylko to, co jest ci potrzebne do przetrwania.
Daniel Wegner wysunął hipotezę, że nie mamy bezpośredniej wiedzy o przyczynach swoich zachowań. Wiemy jedynie, że mamy zamiar wykonać jakieś działanie, a chwilę później ono następuje. Wnioskujemy zatem, że to nasz zamiar spowodował to działanie. Dlatego tak ważne jest nastawienie życiowe, przekonania jakie posiadamy, wiara, i to o czym jesteśmy przeświadczeni. To powoduje że nasz mózg kieruje nas ku pewnym rzeczom, a ku pewny nie. Najistotniejszy jest w tym momencie nasz cel życiowy. Jeśli go mamy, nasz mózg kieruje nas tylko w tamtą stronę.
Jesteś dobry w wykonywaniu szybkich ruchów i potrafisz korygować je w trakcie ścigania. A mimo to możesz nawet nie wiedzieć, że je wykonałeś. Na kolejnym poziomie jest wiedza o tym, że to ty jesteś wykonawcą tych czynności. Nawet zasadniczym punkcie czasami możesz się mylić. Co naprawdę wiesz o sobie? Co zostało z ty, jeśli nie jesteś świadomy swojego ciała ani swoich działań.
Odkrywamy, że nasz mózg może wytyczyć i monitorować skomplikowaną strategię działań, a my nie mamy o tym zielonego pojęcia. Moja wiedza o własnym ciele i jego działanie w świecie nie jest bezpośrednia. Mój mózg skrywa przede mną myśli na mój temat. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz