Languages

niedziela, 29 listopada 2020

Jeśli ktoś poczuje się kochany, jest gotowy "góry przenosić"

fot. Anna Miśta-Misiewicz

Pewien popularny muzyk, chcąc zrobić ukłon w kierunku chrześcijaństwa, powiedział, że istotą chrześcijaństwa jest przykazanie miłości. I ja wtedy powiedziałem: "Pozwoli pan, że się z tym nie zgodzę. Bo czy miłość można nakazać? Czy może być przykazaniem? Jeśli ktoś zmusi mnie bym kochał, to czy moja miłość będzie miłością, czy tylko udawanym uczuciem? Chrześcijaństwo to doświadczenie miłości. Dopiero gdy człowiek poczuje się kochany, poczuje się zauważony, i wyjątkowy w oczach drugiej osoby, wtedy zdolny jest nawet góry przenosić. Jesteśmy w naszych wspólnotach, przede wszystkim dlatego, bo doświadczyliśmy Bożej miłości. 

środa, 25 listopada 2020

Brakuje nam Ognia

fot. Radek Misiewicz
W pewnej wiosce żył ateista, który nigdy nie chodził do kościoła. Kościół wydawał mu się martwy i zimny, a ludzie chodzący do niego nieprzyjaźni, obojętni, drętwi, smutni, fałszywi. Pewnego dnia wybuchł w kościele pożar. Wszyscy parafianie pobiegli gasić rozprzestrzeniający się ogień. Pobiegł i ateista. Ktoś go zatrzymał i powiedział z ironią: "Hej, chłopie, to coś nowego! Ty biegniesz do kościoła?"   Na co ten odpowiedział: "- Biegnę bo po raz pierwszy widzę kościół w ogniu". 

wtorek, 24 listopada 2020

Siła Bożej miłości

Magura fot. Maja Wawerczyk
Zapewne, że wobec zła stanowisko Tołstojowskie, nie przeciwstawiające mu żadnego oporu, jest o wiele łatwiejsze i wygodniejsze. Łatwiej jest też zwalczać zło, dając folgę popędliwym uczuciom nienawiści i gniewu i kierować się zasadą: "oko za oko, ząb za ząb"; łatwo wtedy na krótką metę dopiąć celu i uzyskać przewagę, ale przy zaślepieniu, jakie namiętność sprowadza, wnet traci się miarę, a z nią wszystkie uzyskane pozycje. Nienawiść tylko burzyć potrafi, do twórczej pracy na dalszą metę jest niezdolna. Metoda miłości w walce ze złem jest o wiele trudniejsza; nic też dziwnego, że ludzkość, która rada chodzi po linii najmniejszego oporu, woli metody obojętności lub nienawiści. 

poniedziałek, 23 listopada 2020

Módlmy się za Benedykta XVI

fot. Igor Wawerczyk
Jak zauważa Antonio Socci na łamach Libero (przedruk na portalu One Peter Five), Benedykt XVI w rozmowie z Peterem Seewaldem stwierdził, że jego słowa z pierwszej papieskiej homilii, w której modlił się, by nie opuścił owczarni z obawy przed wilkami, nie dotyczyły - wbrew rozpowszechnionym twierdzeniom - wewnętrznych problemów Watykanu. 

sobota, 21 listopada 2020

Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

"Pod sześciolinią", fot. Zuzanna Misiewicz   

Czy twoja codzienność jest dostrzeganiem działania Ducha Świętego - bo to jest owoc przyjęcia chrztu w Duchu Świętym, czy raczej twoja codzienność jest dostrzeganiem działania złego ducha? O czym rozmawiasz w rodzinie? O dziełach złego ducha czy o dziełach Ducha Świętego? (...) O grzechach łatwiej się rozmawia, grzech łatwiej zobaczyć w drugim człowieku, media wolą mówić o złu. (...) Aby być z Jezusem w wyjątkowej, osobistej relacji, trzeba być na Nim skoncentrowanym.(6)

piątek, 20 listopada 2020

Czym żyjesz na co dzień? O czym myślisz, o czym rozmawiasz?

Gębiczyna
Nieustanne nawracanie się nie polega na spowiedzi, a na ciągłej zmianie sposobu myślenia - z myślenia grzechem na myślenie miłością. Każdy z nas filtruje rzeczywistość. Albo ją filtrujemy przez sito o nazwie "diabeł", albo ją filtrujemy przez sito o nazwie "Bóg". Albo wyławiamy z życia dzieła diabła, albo dzieła Boga. Ciągłe nawrócenie polega na tym, że przestajemy się zajmować dziełami diabła, a koncentrujemy się na dziełach Boga.

To jest trudne, bo grzech jest ciekawszy. O grzechach łatwiej się rozmawia, grzech łatwiej zobaczyć w drugim człowieku, media wolą mówić o złu. (...) Aby być z Jezusem w wyjątkowej, osobistej relacji, trzeba być na Nim skoncentrowanym.

czwartek, 19 listopada 2020

Nie złamie trzciny nadłamanej, nie zgasi knotka o wątłym płomyku

Góra św. Grzegorza
Jezus pragnie, abyś doświadczał Jego zwycięstwa w konkretnych dziedzinach twojego życia. Aby to zwycięstwo się w tobie dokonywało, potrzebujesz wiary, ufnej modlitwy. Im bardziej jesteś słaby, tym bardziej możesz liczyć na pomoc Bożą. Miłosierny Bóg nie tylko odpuszcza ci grzechy, ale daje moc do przemiany.

Zmartwychwstały Pan pragnie dać ci miłość w miejsce twojego egoizmu i nienawiści, pokój i poczucie bezpieczeństwa zamiast lęków i napięć, radość zamiast smutku i przygnębienia. Pragnie, byś obfitował w Jego moc i mądrość. I On tego dokona, jeśli będziesz tego pragnąć i o to prosić. Bóg może i pragnie uczynić cię świętym.

Duch Święty w Watykanie w XX i XXI wieku

Gębiczyna
Papież Leon XIII, 1 stycznia 1901 r. w imieniu całego Kościoła odmówił modlitwę: Veni Creator Spiritus i publicznie wyraził pragnienie, by nadchodzący wiek stał się szczególną przestrzenią działania Ducha Świętego.

Elena Guerra (1835–1914) to włoska błogosławiona, założycielka Zakonu Sióstr Oblatek Ducha Świętego :  Dlatego, Ojcze Święty, tylko Ty możesz sprawić, by chrześcijanie wrócili do Ducha Świętego, aby Duch Święty wrócił do nas, by obalił niegodziwe panowanie demona i udzielił nam oczekiwanej odnowy oblicza ziemi. 

Święta Teresa od Jezusa: Duch Święty niechaj zawsze będzie z tobą

Gębiczyna
On na to zalecił mi, abym przez kilka dni tę sprawę polecała Bogu i odmawiała hymn Veni Creator, prosząc o światło ku poznaniu, co w tym razie będzie doskonalszego. Gdy więc pewnego dnia, po długim rozmyślaniu i błagalnej do Pana modlitwie, aby mi dopomógł czynić wolę Jego we wszystkim, zaczęłam ów hymn, w ciągu odmawiania tegoż przyszło na mnie zachwycenie tak nagłe, że prawie całkiem odeszłam od siebie; nie mogłam żadnej o tym mieć wątpliwo­ści, bo rzecz była jawna. 

środa, 18 listopada 2020

Święta Katarzyna ze Sieny modli się o nowe wylanie Ducha

Dębica, Kopaliny, 1 listopada
 „Duchu Święty, przyjdź do mego serca,
Twą mocą pociągnij je do Ciebie, Boże,
udziel mi daru miłości i Bożej bojaźni.


Strzeż mnie, Chryste, od wszelkiej złej myśli:
rozgrzej mnie i rozpal mnie najczulszą miłością Twoją,
a każda przeciwność lekka mi się będzie zdawać.

Ojcze mój Święty, i miły mój Panie,
wspomóż mnie we wszelkiej mej posłudze,
Chryste, moja miłości, moja miłości… Amen”.

Jeśli się ktoś nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego

Róża
"Boże, ześlij dary Ducha Świętego [Spiritus Sancti dona defunde] na całą ziemię i dokonaj w sercach wiernych cudów [nunc per credentium corda perfunde], które zdziałałeś w początkach głoszenia Ewangelii [evangelicae praedicationis exordia]”.

Liturgiczny język odwołuje się tu do języka Wulgaty. Święty Paweł w Liście do Rzymian pisze: „miłość Boża rozlana [diffusa] jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5, 5). Słowo „diffusa” (od „diffundo”), stoi w liturgii obok wielu bliskoznacznych wyrażeń: „de-fundo” (wylać), „di-fundo” (rozlać), „ef-fundo” (wylać), „in-fundo” (wlać), „per-fundo” (przelać, rozlać) wskazujących na wielorakie i wciąż nowe zsyłanie Bożego Ducha.

Każdemu mogą być otworzone podwoje wiary

Stara Jastrząbka
Do Kościoła może wejść każdy człowiek. Każdemu można głosić Ewangelię, każdy może uwierzyć i być ochrzczony, w ten sposób każdemu mogą być otworzone „podwoje wiary” (Dz 14, 27).

W roku łaski 1654. W poniedziałek 23 listopada, dzień świętego Klemensa, papieża i męczennika oraz innych z martyrologium.
W wigilię św. Chryzogona, Męczennika i innych. Dwie godziny listopadowego wieczoru stało się doświadczeniem Bożego ognia: to kluczowe wydarzenie duchowe w życiu wiary Pascala. Do końca życia nosił przy sobie notatkę o tym wydarzeniu.

niedziela, 15 listopada 2020

Przyjdź Duchu Święty

Asyż

Przyjdź Duchu Święty, ja pragnę,

O to dziś błagam Cię.

Przyjdź w Twojej mocy i sile,

Radością napełnij mnie.



Przyjdź jako mądrość do dzieci,

Przyjdź jak ślepemu wzrok.

Przyjdź jako moc w mej słabości,

Weź wszystko co moje jest.

Owoce Ducha

Dębica, Kopaliny, wschód Słońca
Czy współczesnemu człowiekowi dokucza niepewność, lęk przed ludźmi, lęk przed samym sobą? Pewnie tak, skoro znikają z kiosków gazety z horoskopami, wielu szuka adresów do wróżki (...) Współczesny człowiek szuka recepty na szczęście. Chce żyć w poczuciu bezpieczeństwa przed nadchodzącym jutrem.(...) Dobrze mieć zaufaną osobę, przyjaciela, który pomaga iść przez życie. Jednak czy ktokolwiek z ludzi, nawet przy najlepszych chęciach potrafi zrozumieć nas do końca?(...) Człowiek nam może doradzić, jednak tylko Bóg jest w stanie nas przemieniać, uświęcać, zaradzić naszym potrzebom, bo Bóg patrzy na serce.

"Sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach"

Grecja, Kerkira
Podobnie także Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami. Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, [wie], że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą (Rz 8, 26-27). (...)

Dzięki naszej wytrwałej modlitwie, nawet jeśli Pan nie udzieli nam tego, czego pragnie nasza wola, ta ostatnia stopniowo zgodzi się z tym, czego pragnie Pan. Tak było podczas modlitwy Jezusa w Getsemani. Modlitwa sprawia, że lepiej rozumiemy sytuację, pozwala nam ją zaakceptować i spojrzeć na nią oczami Boga. Dzięki cierpliwości prośba o uzdrowienie może przemienić się w ofiarę zadośćuczynienia z własnego życia.

"Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą"

Grecja, Kerkira
Św. Paweł Apostoł mówi nam, że bez pomocy Ducha Świętego nie potrafimy się modlić – prawdziwie się modlić. Jednym z siedmiu darów Ducha Świętego jest pobożność – uzdolnienie do modlitwy. O ten dar trzeba prosić, na niego się otwierać.

Modlitwy uczą nas księgi Pisma św., zwłaszcza Księga Psalmów. Napisane przed wiekami, pozostają niezmiennie żywą i aktualną modlitwą dla każdego z nas. (...)